OM NIKKB

NIKKB arbejder målrettet med at formidle og nyttiggøre forskning.

NIKKB udbyder og videreudvikler efteruddannelse til nordiske kiropraktorer.

NIKKB varetager konsulentfunktion og kvalitetssikring på røntgenområdet.

NIKKB varetager den praktiske afvikling af turnustjenesten for kandidater i klinisk biomekanik.

Kalender


NIKKB's stab er udvalgt under hensyn til de forskelligartede opgaver, som instituttet varetager, for at udfylde rollen som udvikler og formidler af forskningsbaseret viden inden for de kiropraktiske og biomekaniske fagområder.

ADMINISTRATION

hwc 2013

Henrik Wulff Christensen
(kiropraktor, læge, ph.d.)
- administrerende direktør
Tlf. 65 50 45 23
h.wulff@nikkb.dk

pli 2013

Per Jensby-Lindegaard
(cand.merc.)
- økonomichef
Tlf. 65 50 45 27
p.lindegaard@nikkb.dk

AsgerT

Asger Torning
- kommunikationsmedarbejder
Tlf. 65 50 45 29
atorning@nikkb.dk

     
mathilde web 2

Mathilde Lerche
- administrativ sekretær
Tlf. 65 50 83 96
mlerche@nikkb.dk

 

 kristine web 2014

Kristine Olsen Fink
- studentermedhjælp
Tlf. 65 50 83 87

 

 

 

     

BILLEDDIAGNOSTIK

klaus_knarberg_doktor

Klaus Knarberg Doktor
(kiropraktor, Ph.d. - stipendiat)
- konsulent
Tlf. 21 73 55 70 (onsdage)
k.doktor@nikkb.dk

PeterG

Peter Grøn
(ingeniør)
- ansvarlig fysiker
p.groen@nikkb.dk

ltn 2013

Laila Toft Nielsen
(korrespondent)
- sekretær
Tlf. 65 50 45 33
lt.nielsen@nikkb.dk

     

jd 2013

Jan Dohrmann 
- seniorkonsulent

Tlf. 65 50 48 48

 

   
     

EFTERUDDANNELSE

Rie

Rie Castella Toftgaard
(kiropraktor)
- efteruddannelsesansvarlig
Tlf. 65 50 93 31
rtoftgaard@nikkb.dk

Nanna S

Nanna Sønderkær Meyer
(kiropraktor)
- efteruddannelseskoordinator

Anette

Anette Ravn Nørregaard
(kiropraktor)
- efteruddannelseskoordinator

   
     

FORSKNING

hwc 2013

Henrik Wulff Christensen
(kiropraktor, læge, ph.d.)
- forskningsleder
Tlf. 65 50 45 23
h.wulff@nikkb.dk

jh 2013

Jan Hartvigsen
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 45 22
j.hartvigsen@nikkb.dk

 ak 2013

Alice Kongsted
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 45 31
a.kongsted@nikkb.dk

     

mjs 2013

Mette Jensen Stochkendahl
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 45 24
m.jensen@nikkb.dk

lh 2013

Lise Hestbæk
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 45 30
l.hestbaek@nikkb.dk

 Rikke KJ

Rikke Krüger Jensen
(kiropraktor, ph.d.)
- seniorforsker
Tlf. 65 50 86 54
rikkekruger@nikkb.dk

   

 

tsj 2013

Tue Secher Jensen
(cand.manu, ph.d.)
(M.Sc. (Clin.Biomech.),
ph.d)
- seniorforsker
ts.jensen@nikkb.dk

OLN 2013

Orla Lund Nielsen
(mag.art.)
- Videnskabelig assistent
Tlf. 65 50 45 28
o.nielsen@nikkb.dk


Corrie

Corrie Myburgh
(MTech:Chiro)(PhD)
- projektmedarbejder
Tlf. 65 50 35 52
cmyburgh@health.sdu.dk

 

   
     

TILKNYTTEDE MEDARBEJDERE

Werner_Vach

Werner Vach
(statistiker, ph.d.)
- statistisk konsulent